Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym

Słownik

Porcelana

to rodzaj białej, przeświecającej ceramiki wysokiej jakości, wynaleziony w Chinach w VII w. Porcelana jest wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem poprzez wypalanie uformowanych wyrobów w temperaturze od 920-980 °C (wyroby nieszkliwione, tzw. biskwit) aż do 1280-1460 °C (wyroby szkliwione). Charakteryzuje się niską nasiąkliwością, bardzo dobrymi właściwościami dielektrycznymi, dużą wytrzymałością mechaniczną, wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych i nieprzepuszczalnością dla cieczy i gazów. W Europie technologię produkcji odkrył w początkach XVIII w. Ehrenfried Walther von Tschirnhaus.

Ze względu na skład chemiczny oraz temperaturę wypalania rozróżnia się dwa rodzaje porcelany:
- porcelanę twardą o składzie: 40-60% kaolinu, 20-30% skalenia, 20-30% kwarcu
- porcelanę miękką o składzie:25-40% kaolinu, 25-40% skalenia, 30-45% kwarcu

Porcelana rosyjska

jest znana na całym świecie i nie wymaga specjalnych rekomendacji, słynie ze swojej wysokiej jakości oraz charakterystycznego wzornictwa. Najbardziej ceniona wśrod znawców jest porcelana kostna z Sankt Petersburga, która wyróżnia się wysokim poziomem bieli  oraz przejrzystością, ale jest też wbrew pozorom wytrzymała mechanicznie.

Porcelana miśnieńska

(niem. Meißener Porzellan) zwana też saską, to pierwsza europejska porcelana, produkowana w Miśni (niedaleko Drezna). Wynalazcą procesu jej fabrykacji w 1708 roku był Ehrenfried Walther von Tschirnhaus. Po jego śmierci w tymże roku, rozwojem produkcji porcelany zajął się jego uczeń, Johann Friedrich Böttger, któremu udało się z glinki kaolinowej stworzyć skład masy porcelanowej. Zakład założony z polecenia króla Augusta Mocnego, który rozpoczął swoją działalność w 1710 roku, funkcjonuje do dziś. Znak fabryczny przedstawia dwa skrzyżowane miecze i ustalony został ok. 1724.

Oficjalna strona:
www.meissen.com
(fot. MEISSEN®)

1
2
3
4
5
6
7
8
Wskaż województwo
lub wybierz kategorię z listy:

Ostatnio dodane firmy

Hurtownia Porcelany polskaporcelana.pl

Hurtownia Porcelany polskaporcelana.pl

Zobacz więcej

Hurtownia CENTRUM Porcelana - Szkło - Sztućce

Hurtownia CENTRUM Porcelana - Szkło - Sztućce

Zobacz więcej

lodz designtargi.krakowgastrohotelhorecakrakowantyczek.plantyczek.comsilesiainteriorrosenthalrzetelnihoreca2012wwdpmtsmtghoreca2013HOTEL - GASTRO MeetingGastroArenaeurogastrohomedays