Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym

Słownik

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych

kontynuuje swoim działaniem tradycje kilku funkcjonujących wcześniej jednostek, a wśród nich przede wszystkim Instytutu Technologii Krzemianów (powstałego w 1951 roku i przekształconego w 1954 roku w Instytut Przemysłu Szkła i Ceramiki). Od 1971 roku jednostka przyjęła nazwę Instytutu Szkła, a od 1975 roku instytut nosił nazwę Instytut Szkła i Ceramiki.

W skład Instytutu Szkła i Ceramiki wchodziły następujące jednostki:
- Instytut Szkła w Warszawie z Filią i Zakładem Doświadczalnym w Krakowie oraz Stacją Doświadczalno-Prototypową w Tomaszowie Mazowieckim,
- Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Ceramicznego „Poltecer” w Pruszkowie, później przekształcony w filię Instytutu.

Od września 2007 roku w skład Instytutu Szkła i Ceramiki włączone zostały dwa samodzielne wcześniej instytuty: Instytut Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach (założony w 1953 roku) oraz Instytut Mineralnych Materiałów Budowlanych w Opolu (powstały w 1954 roku). Po tych zmianach instytut przyjął nazwę Instytut Szkła, Ceramiki, Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych. Ostatnia zmiana organizacyjna miała miejsce 1 stycznia 2010 roku, kiedy do Instytutu przyłączono Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Betonów "Cebet”. Konsekwencją tej zmiany jest przyjęcie od początku 2010 roku nowej nazwy Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych jest jedyną w Polsce jednostką naukowo-badawczą i wdrożeniową pokrywającą swoim obszarem działania wszystkie dziedziny nauki i przemysłu związane z przetwórstwem surowców niemetalicznych, technologią produkcji materiałów ceramicznych i szkła, materiałów ogniotrwałych, mineralnych materiałów budowlanych, spoiw mineralnych oraz wyrobów betonowych.

W Instytucie są prowadzone:
- prace badawcze z zakresu szkła, ceramiki, bioceramiki, materiałów ogniotrwałych i budowlanych, betonów, inżynierii materiałowej i procesowej,
- certyfikacja wyrobów ze szkła i ceramiki, betonów, kruszyw i chemii budowlanej oraz zakładowej kontroli produkcji,
- usługi w zakresie ekspertyz i doradztwa technicznego, audytów energetyczno-technologicznych,
- produkcje specjalnej i małoseryjnej ceramiki technicznej, bioceramiki, fryt, angob i szkliw, pigmentów i farb ceramicznych, spoiw i mieszanek mineralnych, materiałów ogniotrwałych.

ICiMB ściśle współpracuje z jednostkami akademickimi takimi jak Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie czy Politechnika Warszawska realizując wspólnie projekty badawcze.

Oficjalna strona: www.icimb.pl

Rosenthal

Założona przez Philipa Rosenthala manufaktura porcelany istnieje już od ponad 125 lat. Błyskotliwy biznesmen i zagorzały wielbiciel sztuki wykreował markę, którą pioniersko jak na owe czasy podpisał własnym nazwiskiem. Zaczynając od skromnej malarni Rosenthal zbudował firmę, która w ciagu kilku dekad urosła do rangi porcelanowego imperium. Nieoczekiwanie, pierwszym bestsellerem firmy stała się popielnica, którą jako koneser wybornych cygar zaprojektował sam Philip i wdzięcznie nazwał miejscem odpoczynku na palące się cygaro.

Ośmielony sukcesem skupił się na produkcji rozbudowanych serwisów. Pierwsze wzory nawiązywały do bogatej stylistyki barokowej. Wykonane z delikatnej porcelany, w kolorach bieli i wanili, często ozdabiane kwietnymi dekoracjami produkty Rosenthala stały się wyznacznikami luksusowej elegancji. Do dziś symbolem marki jest słynna Biała Maria, serwis nazwany imieniem żony Rosenthala. Jednak Rosenthal to nie tylko klasyka. Od lat 50 XX wieku, kiedy do firmy dołączył syn założyciela - Philip Jr z manufakturą współpracowało blisko 200 światowej sławy architektów, malarzy i projektantów mody tworząc nowoczesne kolekcje designerskie. Autorami śmiałych projektów i dekoracji pod szyldem Rosenthala byli m.in. Gropious, Sarpaneva, Winblad, Morrison, Dali, Moore, Rizzi, Warhol, Fornasetti i Versace. 

Współcześnie marka sygnuje nie tylko projekty bezpośrednio związne z kulturą stołu jak porcelana, srebra czy szkło, ale i gamę akcesoriów wnętrzarskich. Rosenthal proponuje nam wyjątkowy styl życia. Mówiąc modnie lifestyle zgodny z motto „życie ze sztuką”.

Współcześnie oferta marki jest bardzo rozbudowana. Wynika to bowiem z podejścia do projektowania zapoczątkowanego przez założyciela firmy i kontynuowanego przez jego syna Philipa Rosenthala juniora. Obaj uważali, że klientom należy zaproponować niebanalny styl życia, dlatego też Rosenthal sygnuje dziś nie tylko projekty bezpośrednio związne z kulturą stołu jak porcelana, srebra czy szkło, lecz również wyrafinowane akcesoria wnętrzarskie.

Źródło: www.rosenthal.pl

Sambonet

Tradycje Sambonet sięgają roku 1856, kiedy Giuseppe Sambonet wykwalifikowany złotnik otworzył swój mały zakład w Turynie.  Od tego czasu ta włoska firma przeszła długą drogę stając się liderem na rynku specjalistycznego wyposażenia dla hotelarstwa i gastronomii (m.in. sieć hoteli Hilton). Podstawowe cechy produktów Sambonet to ergonomia i  funkcjonalność. Nie do przeoczenia jest tu też wzornictwo, wyróżnione wieloma nagrodami w dziedzinie designu. Piękno tac i mis z kolekcji zaprojektowanych przez Roberta Sambonet  - „Pesciera”, „Center Line” i „Linea 50” można podziwiać w MoMA w Nowym Jorku.

Sambonet jest światowym liderem w produkcji sztućców, a od kilku miesięcy jest też strategicznym inwestorem Rosenthal. Sztućce Sambonet stanowią wyposażenie wielu restauracji i hoteli o światowej renomie, co gwarantuje zarazem bardzo wysoką jakość w codziennym użytkowaniu również dla indywidualnych klientów. W ofercie tej firmy znajdują się sztućce zaprojektowane tak, aby stanowiły idealne uzupełnienie dla porcelany Rosenthal, np. forma SKIN jest przeniesieniem dekoracji, którą odnajdujemy na najnowaszym  serwisie proj. Waltera Gropiusa. Bardzo atrakcyjne są też sztućce zlocone i patynowane w kolorze miedzi Bamboo Cooper.

Źródło: www.rosenthal.pl

1
2
3
4
5
6
7
8
Wskaż województwo
lub wybierz kategorię z listy:

Ostatnio dodane firmy

Hurtownia Porcelany polskaporcelana.pl

Hurtownia Porcelany polskaporcelana.pl

Zobacz więcej

Hurtownia CENTRUM Porcelana - Szkło - Sztućce

Hurtownia CENTRUM Porcelana - Szkło - Sztućce

Zobacz więcej

lodz designtargi.krakowgastrohotelhorecakrakowantyczek.plantyczek.comsilesiainteriorrosenthalrzetelnihoreca2012wwdpmtsmtghoreca2013HOTEL - GASTRO MeetingGastroArenaeurogastrohomedays